صادق آنلاین
روزنوشت‌های یک صادق
سلام! از این که چند دقیقه‌ای مهمان وبلاگم هستید، خوشحالم؛ ممنون می‌شوم مرا از نظرات خود بهره‌مند سازید.
راستش خیلی مهم نیست چه عقیده‌ای داریم؛ مهم این است که انسانیم، می‌توانیم صادقانه با هم حرف بزنیم و حتی به هم عشق بورزیم!
لطفاً به تاریخ انتشار مطالب توجه کنید، امروز است!

امام جشن تولد می‌خواهد!

دوباره نظرم با بعضی دوستان که شاید در اکثریت هم باشند همسو نیست و طبق معمول، نظراتم را در نهایت آرامش و منطق می‌نویسم! کاری به برگزار کنندگان این جشن، بودجه و نوع آن و حتی اشتباه محاسباتی روز تولد آقا ندارم، این‌ها حل شدنی است! منظور من صرفاً برگزاری جشن است.

جشن و شادی کجای اسلام قرار می‌گیرد؟

بالاخره بعد از سی و چند سالی که از انقلاب می‌گذرد یکی بیاید شادی و جشن در اسلام را برای ما تعریف کند! این که ما چگونه و به چه بهانه‌ای باید جشن بگیریم و شادی کنیم که به کسی برنخورد!؟ نسل من و نسل‌های جدید، از اسلام فقط مُحرم را می‌شناسند و رمضان را، جشن‌های مذهبی هم که همان سینه زنی با دست است! اگر ما بخواهیم جشن بگیریم و شادی کنیم چگونه و به چه بهانه‌ای باید باشد؟ مگر عیبی دارد به بهانه‌ی تولد جشن رهبرم که از جنس خودم می‎دانمش و نه یک انسان ِ ماورایی ِ دست نیافتنی، خوشحال باشم، شادی کنم و دست بزنم و حتی کیک بخورم!؟ دوستان عزیز تفکرات نخ نمای قدیمی و متحجرانه را به موزه‌ها بسپارند، نسل امروز، اسلام را به غم و گریه می‌شناسد و پایبندی‌اش به اسلام به خاطر فطرت پاک اوست! شاید بازخوانی نتیجه‌ی انتخابات برای بعضی‌ها مفید باشد!

 این یک استناد است؟

دفتر رهبری بارها در مورد بیانات رهبر انقلاب که از مجاری غیر رسمی که «خلاف واقع بوده و از راه‌های غیر موثق و غیر مستند در اختیار گویندگان آن‌ها قرار گرفته است» هشدار داده و در اطلاعیه‌های رسمی دفتر رهبری آمده است: «از رسانه‌ها (خبرگزاری‌ها، مطبوعات و سایت‌ها و …) انتظار می‌رود از درج مطالبی که به شیوه های دیگر منتشر می‌شود، جداً خودداری کنند.»
حال استناد دوستان برای صحبت‌های رهبری چیست؟ یکی از سرمقاله های روزنامه کیهان! شاید نقل قول یک واقعه تاریخی خالی از لطف نباشد.
احمدی نژاد پانزده مرداد 87 در جلسه رای اعتماد به وزرای راه، اقتصاد و کشور، در دفاع از مرحوم کردان در مجلس گفت: «رابطه ما با رهبر انقلاب این گونه نیست که مدام اصرار کنیم. برای ایشان این پذیرش 2 دقیقه طول کشید و من سیر موضوع را گفتم. آقا درباره کردان پرسیدند و من توضیح دادم که ایشان گفتند تلاش کنید رای بیاورد.»
فردای همان روز حسین شریعتمداری در سرمقاله‌ی کیهان نوشت: «نگارنده با اطلاع دقیقی که از اصل ماجرا دارم، می‌دانم و کمترین تردیدی ندارم که متأسفانه این نقل قول{سخنان رئیس جمهور درباره موافقت رهبری با وزارت کردان}، مخدوش و غیرواقعی بوده است و با نظر ارائه شده از سوی رهبر معظم انقلاب، تفاوتی نزدیک به تناقض دارد و با عرض پوزش از آقای احمدی نژاد باید گفت در سخنان دیروز ایشان، نظر واقعی آقا تحریف شده بود...» در فاصله‌ی چند ساعت دفتر رهبری اطلاعیه‌ای منتشر کرد: «دیدارهای آقای رئیس جمهور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدارهای کاملاً خصوصی است و طبعاً مطالبی که در آن جلسات مورد گفتگو و تبادل نظر قرار می‌گیرد، تابع حکم مربوط به جلسات خصوصی است و هیچ کس نمی‌تواند ادعای نقل و یا تحریف مطالبی را داشته باشد که علی القاعده دسترسی به آن‌ها جز در شرایط خاص، امکان پذیر نمی‌باشد و لذا این دفتر اعلام می‌کند نقل قول جناب آقای رئیس جمهور از مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در رابطه با بعضی از اعضای پیشنهادی مربوط به کابینه، با توجه به مجموعه مذاکراتی که در این مورد صورت گرفته است، خلاف واقع نیست و مضمون آنچه ایشان ذکر کرده‌اند، همان «عدم مخالفت» است.
از همه‌ی دوستان و سروران خصوصاً فعالان در عرصه افکار عمومی و مطبوعات تقاضامندیم از هرگونه نقل قول و استناد به رهبر معظم انقلاب اسلامی قبل از تأیید رسمی و مجوز روابط عمومی این دفتر، به طور جدی خودداری کنند.»
نمی‌خواهم ادعا کنم این نقل قول نیز مثل نقل قول دیگر دروغ است ولی شخصاً هیچ صحبت رهبری را قبول نمی‌کنم مگر آن که مورد تایید دفتر ایشان باشد.

نظرات خاص رهبری

«صحبت‌های آقا» را ازشان بگیری دچار فلج ذهنی می‌شوند! این را دانشطلب، دوست نادیده‌ی زندانی شده به خاطر وبلاگ نویسی، می‌گوید. حالا مستندات دوستان برای غلط بودن این عمل چیست؟ استناد به صحبت‌های رهبری! که شرح آن رفت! اگر منطقی هست و اگر دلیلی دارید بفرمایید وگرنه استناد به حرف‌های درگوشی رهبری که راست و دروغش معلوم نیست، هنر نمی‌خواهد! تازه اگر فرض بر درستی نقل قول باشد، رهبری با توجه به منش و روش خاضعانه‌ی خود، می‌تواند در مورد انجام این کار هشدار بدهد ولی وظیفه‌ی من به عنوان دوستدار ایشان چیست؟ باز هم تاکید می‌کنم که من در مورد شکل اجرای چنین جشنی صحبت نمی‌کنم و کاری به کج سلیقگی‌ها ندارم ولی اگر روز تولد ایشان بهانه‌ای بشود برای آشتی جوانان و شناخت بیشتر ایشان و حتی شادی، چه عیبی دارد؟ نترسید! جایگاه رهبری با برگزاری یک جشن، خدشه دارد نمی‌شود!


یکشنبه 23 تیر 1392 | 00:39 | دین نوشت سیاست | ()


مجتبی
دوشنبه 24 تیر 1392 23:50
فی الحال گیر به آن نوع جشن تولد اعلامی توسط آقایان است که کسی در خصوص آن حرفی ندارد(حکومتی بودنش، تبلیغات پرخرجش، تردستی داشتنش!! و... ).
نوع درستش را تعریف بفرمایید با هم بحث می کنیم.
در ضمن هشدار رهبری فراتر از خضوع شخصی ایشانست. ایشان این مسئله را آنهم بدین شکلش در شرایط فعلی بمصلحت نظام اسلامی نمی دانند که چندین بار در خصوصش هشدار داده اند.
اساسا مسائل زیادی در خصوص شخص ایشان وجود ندارد که بتواند اینچنین حساسیت ایشان را بر انگیزد. و این نشانی خاص در پی خود دارد.
پاسخ صادق : سلام
اول قبول بفرمایید که این روز بهانه ی خوبی برای جشن و شادی هست، می شود در مورد نوع اجرایش صحبت کرد!
همان طوری که نوشتم نقل قول این چنینی را که آقا چنین گفته و چنان، نمی شود ملاک قرار داد.
دوشنبه 24 تیر 1392 10:37
اینکه شادی مصداقا و با جزئیات آن هنوز تعریف نشده است درست اما این نکته قابل انکار نیست که جشن تولد برای رهبری نظام اسلام بر خلاف آرمانهای انقلاب اسلامی است و گرنه لزومی به انقلاب نبود تا کماکان برای شاه پهلوی در تخت جمشید جشن تولد گرفته شود.من جدای از اینکه شخص ایشان(حضرت آیت الله خامنه ای)در این رابطه چه اظهار نظری داشته اند(در اینباره تحقیق نکرده ام) معتقدم کسانی که تاکید بر جشن تولد برای ایشان را مطرح می کنند انقلاب اسلامی را به تمام معنا درنیافته اند و بایستی بیش از پیش قدرت تفکیک مسایل مختلف از همدیگر را داشته باشند؛ نکته دیگر اینکه اگر ما برای ائمه(ع) مثلا میلاد امام رضا(ع) جشن تولد(میلاد) میگیریم با این عمل جشن استمرار یک تفکر را برگزار کرده ایم اما برای امامی که در قید حیات است این حرکت می تواند در بلند مدت برای برخی تبدیل به چاپلوسی گردد. این را هم بگویم که در سبد خرید ما روستائیها بعضی از هزینه ها مانند سبدگل، جشن تولد و.... وجود ندارد(برای یک نفر در طول عمر دوبار هزینه گل اعمال می شود یکی ماشین عروس و یکی هم سنگ قبر). راههای دیگری هم برای شاد بودن وجود دارد،بدون هزینه.
پاسخ صادق : سلام
"جشن تولد برای رهبری نظام اسلام بر خلاف آرمانهای انقلاب اسلامی است"
"کسانی که تاکید بر جشن تولد برای ایشان را مطرح می کنند انقلاب اسلامی را به تمام معنا درنیافته اند"
"برای امامی که در قید حیات است این حرکت می تواند در بلند مدت برای برخی تبدیل به چاپلوسی گردد."
دوست دارم روی این جملاتی که نوشتید بیشتر فکر کنید، ممنون می شوم دلیل دو جمله ی اول را هم بفرمایید.
با قسمت آخر هم موافقم و توی متن هم اشاره کردم که شکل برگزاری جشن که با هزینه یا بی هزینه باشد قابل بحث ست ولی صرف برگزاری جشن میلاد یا تولد به هیچ عنوان مذموم نیست!
101
دوشنبه 24 تیر 1392 08:08
صرف دور هم جمع شدن دوستانه و غیر رسمی رو قبول دارم اما برگزاری جشن رسمی رو ! نمی دونم و باید بزرگان نظر بدن
101
یکشنبه 23 تیر 1392 09:40
زیاد به این موضوع فکر نکرده ام . به همین دلیل نظر جامع و قطعی ندارم. اما

به نظرم در شرایطی که خود رهبر سال را بعد از حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی نامیده نه تنها جشنها بلکه خیلی از همایش ها و .... هم باید تعطیل شود و هزینه هایش به خدمت تولید و شکوفایی اقتصاد درآید.

ضمنا رهبر معنوی، محدودیت های زیادی دارد. مثلا شاید جشن تولد گرفتن برای رهبر جنبش فلان در فلا ن تفکر دنیوی امری عادی و طبیعی باشد ولی هزینه کردن برای رهبر معنوی و مذهبی آن هم رهبر کل جهان اسلام، اسلام میانه رو و معتدل و ....، شاید منطقی و معقول نباشد و با شخصیت بزرگ معنوی رهبر مذهبی( هر کس که باشد) ناسازگار .
به نظر در این چنین موارد حساس نمی شود صرفا به نظر خودمان اکتفا کنیم وباید به صورت موردی یا از رهبر پرسید و یا از نمایندگان مستقیمشان! مثل نمایندگان در استانها !
خوب شد نظری نداشتم و اینقدر نوشتم!
پاسخ صادق : سلام
همان طوری که نوشتم منظورم من صرف برگزاری جشن بود، می شود این جشن حتی بدون هزینه انجام شود، یا بعضی محدودیت ها در آن اعمال شود، این ها حل شدنی ست، آیا نیازی هست به این بهانه طرفداران و دوستداران دور هم جمع شوند و خوشحالی کنند و جشن بگیرند؟
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین مطالب

← علاقمندی‌ها

← دوستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :

←تبلیغاتشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات